Jan Arnold Palouš

* 25. 10. 1888, České Budějovice (České Budějovice), Česká republika (Czech Republic)
25. 9. 1971, Praha, Česká republika (Czech Republic)
sportsman, journalist, filmový režisér

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Jan Palouš hrál od mládí bandy hokej za Akademický SK (později přejmenovaný na Českou sportovní společnost). Jako člen tohoto klubu se společně s hráči Slavie Praha v roce 1909 v Chamonix seznámil na mezinárodní úrovni se skutečným ledním hokejem (tehdy pro rozlišení označovaným slovem kanadský). Vstřelil tam historicky první reprezentační český gól v tomto sportu. Po návratu z Chamonix v časopise Sport a hry zveřejnil myšlenku, že lední hokej v budoucnu dostane přednost před bandy hokejem. Novinářsky byl činný i v dalších letech. V roce 1912 požadoval postavení zastřešené haly s umělým ledem v Praze shodou okolností právě na místě, kde se tak po více než padesáti letech i stalo. Byl pevnou součástí národního hokejové reprezentace Čech. Před první světovou válkou vynechal pouze první dva zápasy na mistrovství Evropy v ledním hokeji 1914, kam se dopravil po složených zkouškách na technice potají až k poslednímu utkání.
Po válce změnil klubový dres a přešel do Slavie Praha. Jako hráč Československa se zúčastnil olympijských turnajů v letech 1920 (zde Čechoslováci získali bronz) a 1924, které byly zároveň i prvními mistrovstvími světa, a jednoho mistrovství Evropy 1921. Reprezentoval dohromady v 19 zápasech, v nichž vstřelil 2 góly.
Po druhé světové válce se věnoval publikační činnosti, když mu byla v roce 1955 vydána kniha Mušketýři s hokejkou a o rok později vzpomínky S hokejkou po světě. V roce 1959 získal titul zasloužilého mistra sportu.
Jako režisér natočil ve druhém desetiletí 20. století několik filmů.
cs.wikipedia.org, 5.5.2018

notes:
Odkaz. forma
Pallauš, Jan A., 1888-1971
Pallausch, Jan A., 1888-1971
-
Ing., redaktor Prager Presse, průkopník ledního hokeje, sportovní publicista a novinář, memoáry.