Karel Zich

* 10. 6. 1949, Praha, Česká republika (Czech Republic)
13. 7. 2004, Porto-Vecchio (Corse), Francie (France)
singer, musician, composer

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Pocházel z hudební rodiny. Tři roky studoval kompozici na Státní konzervatoři v Praze. Na Karlově univerzitě vystudoval obory estetika-sociologie, byl doktorem filosofie.
V roce 1964 se zúčastnil konkurzu ve skupině Framus, (teprve později přejmenovaný na Framus FIVE), ve skupině ale nikdy nezpíval. V letech 1968–1973 byl členem Spirituál kvintetu. Roku 1969 byly vydány písně Doney Gal a Kovbojův nářek na desce Písně amerického západu. O dva roky později byla vydána i česká verze Elvisova hitu In The Ghetto – Černošský ghetto.
Od roku 1974 začala jeho sólová kariéra. Roku 1976 vydal svoji první LP desku Dům č. 5. Zpíval převážně vlastní písně, nevyhýbal se spolupráci s renomovanými autory (B. Ondráček, P. Janda, K. Svoboda atd.), do svého repertoáru však zařazoval i převzaté písně: Alenka v říši divů, Mosty, repertoár Elvise Presleyho atd. V polovině 70. let zažil největší skok v anketě Zlatý slavík ze 112. na 4. místo. V roce 1979 založil doprovodnou skupinu Flop, kterou od r.1986 vedl Michal Pavlík (Čechomor). Natočil na 50 singlů a 15 alb. Dvakrát vystupoval a spolupracoval s Lenkou Filipovou (album Mosty), mezi unikátní desky patří jistě album z konce 80. let s legendární americkou královnou rock’n’rollu Wandou Jacksonovou, která v padesátých letech vystupovala i po boku Elvise Presleyho.
Karel Zich natočil i celou řadu duetů (kromě zmíněné W. Jackson a L. Filipové), zejména s Pavlem Bobkem, dále s P. Janů, V. Prachařovou, J. Zelenkovou, J. Vondráčkem, Y. Přenosilovou a dalšími.
Karel Zich složil většinu písní svého repertoáru, jeho písně zpívá i řada předních interpretů, složil i hudbu k několika filmům a je i autorem skladby pro fontánu v Mariánských Lázních. V posledních letech vystupoval jak sám se svou kytarou a svým samostatným recitálem, tak se svou skupinou a v neposlední řadě od roku 1992 opět se Spirituál kvintetem.
Zahrál i malou roli Elvise Presleyho v muzikálu "Brouci - Evangelium podle Beatles" uváděném v divadle Spirála na pražském výstavišti v Holešovicích v letech 2001 - 2002.
Karel Zich prodal přes milion desek (jen Paráda přes 1/4 mil.) a za svou kariéru měl za sebou tisíce koncertů u nás, ale i ve většině zemí Evropy. Vystupoval i v USA, Kanadě, Chile, Brazílii, Austrálii, na Islandu atd. Patřil stále k nejfrekventovanějším českým zpěvákům a kromě rock'n'rollu zpíval folk, spirituály, pop i jiné. K největším jeho hitům patřila stále Paráda, Máš chuť majoránky, Alenka v říši divů, Dům č. 5, Není všechno paráda, Mosty, Za to může rock’n’roll, Sám se svou kytarou, Měla na očích brýle, Doney Gal, Ghetto, Kola pop-music se točí dál, Jeden tón, Bowery Street, Já ti zpívám atd.
Karel Zich zemřel na dovolené, když po potápění poblíž korsického města Porto-Vecchio dostal infarkt.
cs.wikipedia.org, 6.5.2018

notes:
+ Corse - Korzika