Rudolf Zamrzla

* 21. 1. 1869, Rokycany (Rokycany), Česká republika (Czech Republic)
4. 2. 1930, Praha, Česká republika (Czech Republic)
conductor, translator, composer

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Po maturitě na gymnáziu v Plzni absolvoval Varhanickou školu v Praze. Studoval u F. Z. Skuherského a Františka Blažka. Stal se sbormistrem několika pražských pěveckých sdružení a zpíval v chrámovém sboru v kostele sv. Vojtěcha. V roce 1892 odešel do Mostaru, kde byl ředitelem kůru a kapelníkem v pravoslavném kostele a dirigentem hudebního spolku Gusle. V letech 1894 až 1901 působil jako kapelník dragounského pluku v Kirsanově v Rusku. V Rusku používal křestní jména Jevgenij Romanovič.
V roce 1901 se vrátil do Prahy a stal se sbormistrem a dirigentem Národního divadla. Řídil rovněž koncerty Pensijního spolku Národního divadla, na nichž uváděl i velká kantátová díla. Ve spolupráci Emou Destinnovou zkomponoval slavnostní dílo "Libušino nastolení". Provedení se uskutečnilo v době Všesokolského sletu 28. června 1923 na Vyšehradské skále a postavu Libuše zpívala právě Ema Destinnová. Ve své době šlo o mimořádnou společenskou událost. Překládal libreta oper a psal i četné rozbory děl uváděných ND. Ve svých literárních pracích používal pseudonymy R. Gelattini a Roman Míšek. V ND působil až do svého odchodu do důchodu v roce 1927.
Pohřben je na Olšanských hřbitovech (část IX, odd.1, hrob 331). Na náhrobku je umístěn pravoslavný kříž a skladatelův portrét.
cs.wikipedia.org, 2013/03/01

notes:
Pseudonym
Zamrzla, Jevgenij Romanovič, 1869-1930
pseudonym
R. Gelattini
Roman Míšek