Terry Haass

* 17. 11. 1923, Český Těšín (Karviná), Česká republika (Czech Republic)
1. 3. 2016, Paříž (Paris), Francie (France)
graphic artist, painter, sculptor

 

sex: female

word:
Narodila se v Českém Těšíně roku 1923. Před válku žila se svojí matkou Adolfínou a mladším bratrem Ferdinandem u svého dědečka Ferdinanda Grimma v Mohelnici. Pan Grimm vlastnil dům a obchod s módním zbožím naproti kostelu sv. Tomáše. (Dnes Italská cukrárna, S. K. Neumanna čp. 5). Studovala na odborné dívčí škole Pöttingeum v Olomouci. Po obsazení Sudet německou armádou v roce 1939 opustila společně s matkou a bratrem zemi. Důvodem pro emigraci byl jejich židovský původ. V témž roce přichází do Paříže, kde zahájilastudia na Ecole des Beaux–Arts .
Po vypuknutí války mezi Německem a Francií odchází přes Portugalsko a Španělsko do New Yorku, kde záhy získala stipendium na Art Student's League. Během svého desetiletého pobytu ve Spojených státech studovala umění, pracovala v proslulém Atelier 17 vedeném grafikem S. W. Hayterem a setkávala se s předními představiteli abstraktního expresionismu (Jackson Pollock, Willem de Kooning, Franz Kline a další). V roce 1950 začala vyučovat grafiku v New York City College a setkala se s Albertem Einsteinem, jehož teorie o prostoru a čase ovlivnili její další tvorbu.
Koncem roku 1951 se vrací do Paříže a zahajuje uměleckou činnost v ateliéru Rogera Lacouriere na Montmartu, kde se setkává s dalšími významnými umělci (Pablo Picasso, Joan Miró, André Masson a mnozí další). Vedle umělecké tvorby se věnuje i studiu archeologie. Po získání diplomu z klasické archeologie na Ecole du Louvre se účastní četných výzkumů v Turecku, Libanonu, Izraeli, Íránu a Afganistanu. Poznatky z výzkumů se odráží nejen v jejím výtvarném projevu, ale i v činnosti literární. V roce 1961 vydává knihu Inanna která je inspirovaná sumerskou básní z třetího tisícitelí př. n. l. Během šedesátých let se zabývá výtvarnou tvorbou a archeologií, zatímco od počátku sedmdesátých let se zaměřuje především na umění (malba, grafika a plastiky z plexiskla a oceli). Její díla jsou vystavována v předních galeriích ve Francii, Itálii, Německu, Spojených státech a v dalších zemích. Mezi četné ocenění tvorby Terry Haass patří Stříbrná medaile za plastiku z Bilan de l‘Art Contemporain, Quebec, Kanada a zlatá medaile za plastiku Akademie Leonardo da Vinci, Řím, Itálie.
zdroj - www.respectandtolerance.com

notes:
Haassová, Terry, 1923-