Anna Andrejevna Achmatova

* 25. 11. 1889, Bolšoj Fontan, Rusko (Russian Fedaration)
5. 3. 1966, Domodedovo, Rusko (Russian Fedaration)
poet

 

nationality: Russian
sex: female

word:
Anna Achmatovová se narodila do dobře situované rodiny. Během studií na gymnáziu v Carském Sele ji ovlivnil tehdejší tamní ředitel, básník Innokentij Fjodorovič Anněnskij. Na začátku života prožívala klidné období. Studovala v ruském Petrohradě. Byla členkou básnické skupiny Cech básníků (rusky: Цех поэтов, 1910–1914). V letech 1910–1918 byla manželkou Nikolaje Stěpanoviče Gumiljova, v roce 1912 se jim narodil syn Lev Nikolajevič Gumiljov (1912–1992), pozdější ruský vědec – historik a etnolog.
Po Říjnové revoluci začala být jako spisovatelka pronásledována a cenzura zakazovala vydávat její díla. Sovětský režim odsoudil jejího manžela k smrti za velezradu a jejího syna k těžkému žaláři. Následoval úplný zákaz psaní, Achmatovová se uzavřela do sebe a začala psát hlubší díla.
Je představitelkou modernistického básnického směru, tzv. akméismu. Z počátku psala především milostnou a vlasteneckou lyriku. Následně vytvářela postsymbolické básně a později v návaznosti na dění v zemi tragické lyrické básně o stalinském teroru.

notes:
různočtení - Akhmatova, Anna Andreevna
ruská básnířka a překladatelka
vlastním jménem Anna Andrejevna Gorenková.