Miroslav Káňa

* 27. 5. 1927
† 17. 2. 1988
,

 

sex: male

NK AUT: mzk2011660600
WIKIDATA: Q112188449
VIAF: 183420424

notes:
Spoluautor křížovkářského slovníku.

Miroslav Káňa

Mirek Káňa byl významnou osobností českého hádankářského hnutí. Jeho život byl těsně spojen se Svazem českých hádankářů a křížovkářů (SČHAK) a brněnským hádankářským a křížovkářským kroužkem Kabrňáci.
Hádankářské začátky Mirka Káni hledejme někdy ve 30. letech 20. století, kdy ho zaujal časopis Mladý hlasatel orientovaný na křížovky a hádanky. Svůj luštitelský vzor viděl zejména v doktoru Vladimíru Znojilovi, ale i v dalších věhlasných osobnostech hádankářského života své doby. Příklady řešitelských a autorských mistrů nakonec Mirka Káňu dovedly k vynikajícím výsledkům na poli křížovek a hádanek. Podařilo se mu zvítězit ve dvou nejprestižnějších řešitelských soutěžích – v hádankářské Bystřině a v Nolčově křížovkářské maturitě. Později se zaměřil na rozvoj teorie křížovek a hádanek a na organizační záležitosti, zejména jako předseda a vynikající osobnost brněnského hádankářského a křížovkářského kroužku Kabrňáci a jako organizátor různých soutěží. Mirek Káňa byl držitelem mistrovské třídy v řešení i tvorbě hádanek a v řešení křížovek. Byl také nositelem Stříbrného otazníku SČHAK.
V neposlední řadě je vhodné připomenout, že Mirek Káňa je spoluautorem (s Vítězslavem Koudelkou) jednoho z nejlepších a nejsystematičtějších křížovkářských slovníků, který kdy u nás vyšel.
Mirek Káňa patří k nezapomenutelným osobnostem, které toho pro hádankářské a křížovkářské hnutí mnoho vykonaly a staly se vzorem pro mladší generace.
cshak.cz, 11.6.2022

Miroslav Káňa

 

Miroslav Káňa

from - to   group, *creation, notes
???? - ????   Svaz českých hádankářů a křížovkářů, *