Miroslav Koryčan

* 6. 6. 1938, Předmostí (Český Krumlov), Česká republika (Czech Republic)
11. 2016,
poet, draghtsman, painter, mathematician, visual poet

 

nationality: Czech
sex: male

word:

Básník a výtvarník, odedávna přáteli řečený Korýš. Žije v Praze. Psát začal ve dvaadvaceti letech, pod osobním vlivem Františka Hrubína. Od roku 1965 byl členem Umělecké besedy (do její likvidace v roce 1970), od téhož roku se věnoval experimentální (konkrétní) poezii — odtud přátelství s Josefem Hiršalem a Jiřím Kolářem. Práce z tohoto období (transformační texty, vizuality, partitury) jsou uloženy v Památníku národního písemnictví v Praze. Jako výtvarník se věnuje kresbě, malbě a objektům. Vystavoval nejen v Praze, ale také v zahraničí (Amsterdam, Curych, Stuttgard, Oxford, Rio de Janeiro…). Je zastoupen ve sbírkách Národní galerie a PNP. Bibliografie 2000 Vláda slova , Torst, Praha 2003 Pršení (h)lásek v dešti slov , Cherm, Praha 2004 Středoplk, Petrov zdroj - www.ipetrov.cz
Miroslav Koryčan (6. 6. 1938, Předmostí), básník a výtvarník, žije ve Středoklukách. Studoval matematiku na MFUK v Praze a lingvistiku na UJEP v Brně. Od 2. pol. 60. let, kdy se aktivně účastnil také mezinárodních setkání nad vizuální poezií, se zabývá mimo jiné experimentální básnickou tvorbou. Vystavoval doma i v zahraničí, svými výtvarnými díly je zastoupen ve sbírkách NG v Praze. Knižně publikoval až od r. 2000 sbírky básní Vláda slova (2000), Pršení (h)lásek v dešti slov (2003), Středoplk (2004) a Zamračené židle (2005), která představuje průřez autorovou experimentální tvorbou z let 60. a 70. Transformační texty, vizuality, partitury ad. tohoto období jsou uloženy v Památníku národního písemnictví. Nejnovější sbírka, soubor textů na principu makarónské poezie Kormidlo nepaměti – texty k vysvětlivkám, je připravena k vydání.


notes:
Odkaz. forma
Korýš, 1938-
Koryčan Korýš, Miroslav, 1938-
Koryčan, Miroslav "Korýš", 1938-
* Předmostí (místní název - Lipno)
Vystudoval střední průmyslovou školu v Přerově (1957)
Od konce šedesátých let dodnes vystřídal více než třicet zaměstnání všeho druhu.
První básně zveřejnil v r. 1962, tištěné vyšly v r. 1966 (Obrana dotýkání) zásluhou Jiřího Koláře ve Výtvarné práci.
Koncem šedesátých let se začal prosazovat jako výtvarník, především na mezinárodním fóru. Vystavoval v řadě evropských zemí.
Autor experimentální poezie a prací pohybujících se na hranicích básnického a výtvarného umění.
pseud. Koryčan Korýč Miroslav