Alois Vondráček

* 8. 11. 1891, Kostelec nad Černými lesy (Praha-východ), Česká republika (Czech Republic)
15. 3. 1975,
singer, harmonikář

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Pocházel z kostelecké hrnčířské rodiny. Otec byl hrnčířem, stejně jako tři bratři, jedna sestra se za hrnčíře provdala, druhá měla za manžela malíře keramiky.
Od narození trpěl těžkou vadou zraku, nikdy nepracoval. Už jako malý chlapec se ale zajímal o hru na tahací harmoniku, po které velice toužil. Ve čtrnácti letech mu otec koupil první heligónku od firmy Hlaváček - Louny, na kterou se Alois brzy sám naučil hrát. Knoflíkové harmonice zůstal věrný po celý život a ovládl ji dokonale. Přesto, že byl později nevidomý, dokázal harmoniku rozebrat, opravit a v pořádku složit tak, že hrála jako nová. Veřejně poprvé vystoupil s bratrem Antonínem, který ho doprovázel na housle.
Asi v roce 1920 si pořídil řetízkový kolotoč s flašinetem. Na provoz zábavního podniku ale sám nestačil a asi po roce a půl živnost ukončil. Od té doby, téměř až do konce života, zpíval a hrál po hospodách, na svatbách, posvíceních a tancovačkách, chodil blahopřát, na lavičkách před domky vyhrával k svátkům Annám, Mariím, Boženám, Václavům a Josefům. Znal stovky textů a melodií, především všechny oblíbené písně, často improvizoval, byl oblíbený a vítaný v širokém okolí.
Zemřel 15. března 1975, pohřeb se konal v pražském krematoriu.
jih

notes:
NK ne - 2011/02