Františka Zemínová

* 15. 8. 1882, Dolní Chvatliny (Kolín), Česká republika (Czech Republic)
26. 9. 1962, Velichovky, Česká republika (Czech Republic)
politician, journalist

 

nationality: Czech
sex: female

word:
Františka (Fráňa) Zemínová, česká politička, dlouholetá členka České strany národně socialistické a jedna z obětí vykonstruovaného procesu s M. Horákovou
V mládí Zemínová pracuje jako účetní v knihkupectví, jako patnáctiletá vstupuje do národně sociální strany (1897, tedy v roce založení strany) - ve straně se věnuje především problematice ženských práv, je spoluzakladatelkou Výboru pro volební právo žen, kromě toho spoluzakládá mnoho dalších ženských spolků a organizací.
V době bojů první světové války je Zemínová aktivní účastnicí domácího protirakouského odboje, podílí se na organizování tzv. "hladových" demonstrací žen.
Po skončení první světové války a vyhlášení samostatnosti Československa zastupuje Zemínová v letech 1918-20 národně sociální stranu v revolučním Národním shromáždění, v letech 1920-39 je národně socialistickou poslankyní československého parlamentu.
-
V letech 1918-38 je Zemínová zároveň místopředsedkyní své strany, tj. Čs. strany národně socialistické a předsedkyní stranického ženského ústředí.
Po podepsání Mnichovské dohody, kdy se národně socialistická strana (stejně jako strany ostatní) stávají v listopadu roku 1938 součástí Strany národní jednoty, odchází Zemínová do ústraní.
V době druhé světové války se Zemínová aktivně účastní protiněmeckého odboje a v roce 1944 spoluzakládá ilegální Revoluční výkonný výbor národně socialistické strany - po skončení války, v roce 1945, a obnově Čs. národně socialistické strany, se Zemínová stává opět její místopředsedkyní.
V říjnu roku 1945 se pak Zemínová za národní socialisty vrací jako poslankyně do (prozatímního ) československého parlamentu. V parlamentních volbách v roce 1946 pak Zemínová svůj poslanecký mandát obhájí.
Jako poslankyně i jako občanka vystupuje Zemínová po roce 1945 rázně proti politickým praktikám komunistické strany a jejích představitelů - po komunistickém převratu v únoru 1948 pak Zemínová podává na svůj post demisi a odchází z politického života.

Na podzim roku 1949 je Zemínová na základě vykonstruovaných obvinění (je viněna z protistátní činnosti, z organizování teroristických skupin a z navazování kontaktů se zahraničím) zatčena a v procesu s dr. M. Horákovou, Z. Kalandrou a dalšími odsouzena (v roce 1950) ke 20 letům vězení - propuštěna je na základě prezidentské amnestie A. Novotného v roce 1960.
Františka Zemínová umírá 26. září roku 1962 ve Velichovkách poblíž Náchoda.

zdroje:

Bernau, Bedřich: Plaňany s okolím. Praha 1895.
Homolová, Květa: Čeští spisovatelé 19. a počátku 20. století, Československý spisovatel, Praha 1982.
Hosnedl, Jiří: Československo A-Ž na cesty. Olympia, 1983.
Jelínek, Zdeněk: Kolínsko. Středočeské nakladatelství a knihkupectví v Praze, 1990.
Vrána, Boleslav: Plaňany, Žabonosy, Hradenín, Blinka. Kolín, 1972.

notes:
Zemínová, Fráňa, 1882-1962
česká politička, dlouholetá členka České strany národně socialistické, jedna z obětí vykonstruovaného procesu s Miladou Horákovou. Za 1. sv. války pracovala v odboji za ustanovení samostatného státu.