Jan Týml

* 10. 4. 1905, Škvrňany (Plzeň-město), Česká republika (Czech Republic)
27. 5. 1945, Lund, Švédsko (Sweden)
poet, pedagogue, writer

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Jan Tyml se narodil 10.dubna 1905 v železničářské rodině, zemřel 27.května 1945 v Lundu u Malmö ve Švédsku po návratu z koncentračního tábora v Německu. Odborný učitel, reportér, básník a autor knih pro mláděž.
Vystudoval učitelský ústav v Plzni a již během studií začal veřejně působit v dělnickém prostředí a v plzeňské Nové době mu tiskli jeho první verše. Tyml byl předurčen pro učitelské povolání láskou k lidem a především k dětem. První místo učitelské nastoupil roku 1924 v nové české škole v Aši. Pak následovaly menšinové školy v kotíkově u Plzně a Ošelíně u Stříbra. Během tohoto působení dojížděl každou sobotu do Prahy na Vyšší pedagogické kurzy, aby doplnil své vzdělání. Od roku 1929 učil na škole v Nuslích. Na začátku německé okupace se zapojil do spořilovské odbojové skupiny malíře V.Preissiga a byl s ním roku 1940 zatčen.
Plných pět roků strávil Tyml ve mnoha věznicích a koncentračních táborech Německa a tragedie jeho života je v tom, že všecky útrapy přežil, vykonal i poslední hladový pochod v východního Pruska do Flensburku na dánských hranicích, kde se dočkal zprávy o konci války, ale místo domů byl převezen Červeným křížem do Švédska, kde zakrátko onemocněl tyfem a v táboře v Lundu u Malmö zemřel.
Literárně Tyml debutoval roku 1927 melodickou poesií Kříž na rozcestí. Z jeho cesty do SSSR vyšly zápisky a reportáže. Z cesty do Ameriky, kterou podnikl roku 1928 jako tlumočník a steward na lodi vznikla Námořnická knížka. Psal články do Národího Osvobození, dětských časopisů jako Roj a naše republika, kterou vedl s básníkem J.Hořejším. Od roku 1934 redigoval pro zahraniční Čechy časopis Krajan a pro mládež Český domov (1939-1940).
Jan Waagner, 1975, Památníku národního písemnictví v Praze, Literární pozůstalost Jan Týml (1905-1945)

notes:
+ při návratu z koncentračního tábora