Jaroslav Chobot

* 29. 4. 1941, Benešov (Benešov), Česká republika (Czech Republic)
sculptor, painter, poet

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Po válce jeho rodina přestěhovala do Tábora.
Literaturou se počal soustavně zabývat v šedesátých letech, kdy také publikoval svou poezii i experimentální texty v časopisu Tvář a připravil k vydání celek atomárních textů pod názvem Vyprávění o Tenovi. Do počátku normalizace se jej však nepodařilo knižně realizovat. Od sedmdesátých let se věnoval soukromému studiu imaginativních výtvarných projevů (zejména prostřednictvím univerzitního profesora Graiga Wattersona z Toronta). Při své tehdejší umělecké tvorbě se záměrně vyhýbal okupací a normalizací vyprázdněným slovům - stával se tak postupně malířem, sochařem a performerem.
Od roku 1993 je zaměstnán v Divadle O. Nedbala v Táboře. Své soukromí naplňuje psaním poezie a výtvarnou činností. Individuálně i s nekonformní jihočeskou skupinou MEN (jejímž je mluvčím) vystavoval své olejomalby, objekty a "monumentální kresby". Rovněž uskutečnil řadu uzavřených i veřejných happeningů a performancí.

Bibliografie
1997 Cihlový vlk, Petrov
2001 Potní mlýny, Petrov

zdroj - www.ipetrov.cz

notes:
Dětství částečně prožil v Benešově a Táboře, kam se rodina po válce přestěhovala. - Poezii a experimentální texty publikuje od šedesátých let v časopisu Tvář (Vyprávění o Tenovi). Od osmdesátých let se věnoval soukromému studiu imaginativních výtvarných projevů, žák prof. Graiga Wattersona z Toronta. Stal se postupně malířem, sochařem a performerem. Od r. 1993 působí v Divadle O. Nedbala v Táboře. Mluvčí nekonformní jihočeské skupiny MEN. - Autor olejomaleb, munumentální kresby, sbírky poezie (1997) a textové skladby (2001).