Ludwig Tilp

* 17. 12. 1839, Železná Ruda (Klatovy), Česká republika (Czech Republic)
18. 12. 1887, Prachatice (Prachatice), Česká republika (Czech Republic)
painter

 

sex: male

word:
Ludwig Tipl pocházel z prachatického rodu, avšak jeho rodištěm byla Železná Ruda, kde otec Ludwig v době jeho narození působil jako ranhojič. Matka Karolina byla dcerou velhartického koželuha Františka Skály. Začátkem 40.let 19.století otec získal v Prachaticích místo městského lékaře a Ludwig tedy od svých dvou let vyrůstal v otcově rodném městě. Od dětství měl zálibu v malování a proto mu rodiče splnili přání a dali jej do učení k místnímu malíři kostelních obrazů Jakobu Faberovi. Faberova výuka nemohla trvat dlouho, neboť již roku 1855 ve věku 43 let podlehl tuberkulóze. O dalším vzdělání Ludwiga Tilpa jsem další informace zatím nezískal. Když se ale 26. dubna 1864 v Prachaticích ženil, byl zde již zavedeným malířem. Jeho manželkou se stala stejně stará prachatická měšťanská dcera Franziska Barta. Manželství však zůstalo bezdětné. Uvádí se, že po pádu z lešení v husineckém kostele upadal Ludwig Tilp do melancholie. V jejím důsledku spáchal ve věku 48 let sebevraždu. Oběsil se v lesním porostu Libína.
Tvorba Ludwiga Tilpa byla zaměřena především na sakrální tematiku. Víme, že se věnoval kostelním nástěnným malbám. Jimi byly vyzdobeny kostely v Chvalšinách, v Husinci a také kaple sv. Filipa Neri /sv. Patriarchy/ ve svahu Libína. V olejomalbách se krom toho obracel k historickým a mytologickým tématům, tvořil také portréty a ze známých názvů jeho děl lze usuzovat, že se věnoval i krajinomalbě a snad i žánrovým motivům. Z jeho tvorby je v současnosti známo již jen málo. Bez soustředění dostupných materiálů je nemožné hodnotit malířovu uměleckou vyspělost a přejímat bez výhrad oslavné názory lokálních patriotů minulosti.
Prachatice v září 2003
Jan Antonín Mager
Z Tilpovy tvorby je v současnosti známo již jen málo. Bez soustředění dostupných materiálů není zatím možné zhodnotit malířovu uměleckou vyspělost, přejímat bez výhrad oslavné názory lokálních patriotů minulosti.
V Prachaticích na Velkém náměstí v domě č.p. 6. Po pádu z lešení v husineckém kostele podléhal melancholii. Poslední adventní neděli roku 1887 odešel z domu a oběsil se v lesním porostu Libína.
Literatura
Mager, Jan Antonín. Fencl, Pavel. Mešní kaple sv. Filipa Neri (Patriarcha), křížová cesta. Prachatice 2004.
Mager, Jan Antonín. Hrabák, Vladimír. Prachatice, domy a lidé. Prachatice 2007.
zdroj – Jan Antonín Mager (Prachatice, 2007)

notes:
* Železná Ruda (Eisenstein)
+ sebevražda