Václav Cílek

* 5. 11. 1955, Brno (Brno-město), Česká republika (Czech Republic)
publicist, geologist

 

sex: male

word:
Zabývá se problematikou klimatických oscilací a vývojem české krajiny. Autor studií, speleologických sborníků a popularizačních článků, překladatel filozofických čínských textů.

RNDr. Václav Cílek, CSc. (* 5. listopadu 1955 Brno - Židenice) je český geolog, klimatolog, spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy. Střední školu studoval také v Tanzanii, poté vystudoval hornickou průmyslovku v Příbrami a přírodovědeckou fakultu – obor geologie na Univerzitě Karlově v Praze. V letech 1980 až 1990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd ČR. Od roku 1990 pracoval v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a v letech 1994 až 2001 pak na částečný úvazek v Centru teoretických studií. Od roku 2004 je ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR.

Přestože se ve své práci zabývá především popularizací vědy, změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů.

Václav Cílek spolupracoval na zhruba třiceti knižních titulech, publikuje např. ve Vesmíru, Respektu a v dalších periodicích. Za knihu Krajiny vnitřní a vnější a za následující knihu Makom: Kniha míst získal Cenu Toma Stopparda za rok 2004 (cena za literární eseje). V červnu 2007 získal Cenu ministra životního prostředí „za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie“.

Výběr knih:
1995: Podzemní Praha: Soupis podzemních objektů hlavního města a vybraná bibliografie. 1997: Píseň pro odcházející duši
2002: Krajiny vnitřní a vnější: texty o paměti krajiny, smysluplném bobrovi, areálu jablkového štrůdlu a také o tom, proč lezeme na rozhlednu.
2003: Střední Čechy: příroda, člověk, krajina. (spolu s Vojenem Ložkem a Jarmilou Kubíkovou)
2004: Makom: kniha míst.
2004: Vstoupit do krajiny. O přírodě a paměti středních Čech. (spolu s Vojenem Ložkem, Pavlem Mudrou)
2005: Tichý břeh světa. (spolu s Hanou Rysovou)
2005: Střední Brdy
2006: Tsunami je stále s námi: eseje o klimatu, společnosti a katastrofách.
2007: Nejistý plamen: Průvodce ropným světem. (spolu s Martinem Kašíkem)
2007: Borgesův svět.
2008: Dýchat s ptáky: Obyčejné texty o světle paměti, pravdě oblaků a útěše míst.
2008: Podzemní Praha: Jeskyně, doly, štoly, krypty a podzemní pískovny velké Prahy. (spolu s fotografy Milanem Korbou a Martinem Majerem)

notes:
RNDr., CSc., geolog, zabývá se klimatickými oscilacemi a vývojem české krajiny. Autor studií, speleologických sborníků a popularizačních článků, též překladatel filozofických textů.