Lenka Žižková

* 26. 2. 1947, Krnov (Bruntál), Česká republika (Czech Republic)
architect, sociologist, publicist, art critic, vysokoškolská pedagožka

 

nationality: Czech
sex: female

word:
Věnuje se teorii a publicistice v oblasti designu, bytové kultury a architektury. Publikuje v časopisech, je autorkou řady televizních a rozhlasových pořadů (v poslední době je například stálým hostem v pořadu „Jak to vidí...Lenka Žižková" v ČRo 2 - Praha.
Působila v Kabinetu teorie architektury a Kabinetu sociologie bydlení ve Výzkumném ústavu výstavby a architektury, po roce 1989 jako šéfredaktorka časopisů Domov a Bydlení a ředitelka ÚLUV - Krásná jizba.
Organizovala desítky specializovaných výstav, salonů, mezinárodních sympozií a přednášek o designu a architek¬tuře. Za publicistickou činnost získala domácí i zahraniční ocenění.
Přednáší na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a na Fakultě architektury Technické univerzity Liberec, je členkou Asociace interiérových architektů ČR, pro kterou vydávala a redigovala bulletin Architektura, interiér, design.
V roce 2000 napsala s kolektivem autorů knihu Český interiér a nábytkový design 1989-1999 (vydal Prostor - ar¬chitektura, interiér, design, o. p. s.), ke které se pojily výstavy v Praze v Národní galerii a na Pražském hradě, SRN (v Berlíně), USA a Velké Británii.
Je spoluautorkou koncepce komplexů výstav art & interior, autorkou projektů a kurátorkou přehlídek českého a zahraničního designu ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze a reprezentace českého designu na Salone Satellite v Miláně v roce 2002.

notes:
PhDr., zaměření na historii a teorii designu a kultury bydlení