Jiří Lacina

* 7. 4. 1934, Škvorec (Praha-východ), Česká republika (Czech Republic)
7. 3. 2004, Pardubice (Pardubice), Česká republika (Czech Republic)
painter, sculptor, graphic artist, typographer, curator

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Jiří Lacina patří k introvertnímu meditativnímu typu výtvarníků, který u nás zastupují Josef Šíma, Václav Boštík, Jiří John, Zbyněk Sekal, Vladimír Kopecký nebo Jitka Svobodová. Soustřeďuje se ve své tvorbě k vnitřním podstatám svého duchovního světa. Jeho tvorba, vyznačující se jednotou proměnlivosti a stálosti, se vyvíjí v pozvolném organickém rytmu, v němž se pravidelně střídají období více kontemplativně a konstruktivně zaměřené tvorby s obdobími, jimž dominuje výraz. Umělec přitom osciluje kolem několika základních obrazných představ, jejichž společným úběžníkem je prostor jako hlavní téma tvorby. Vzácná je tvůrčí poctivost Jiřího Laciny, jeho niterné soustředění k řešení svého problému a až úporná snaha o vnitřní zdůvodněnost každého kroku na své cestě i za cenu osamění, které takový přístup zákonitě sebou nese a jež je známkou silné osobnosti.
Základní vzdělání získal ve svém rodišti.
V Pardubicích navázal kontakty s tamními výtvarníky. Po r. 1968 pronásledován za protesty proti sovětské okupaci.
V r. 1992 si zřizuje pracovnu ve vlastním domku v Lysé n. Labem.
Účastník mnoha domácích i zahraničních výstav. Autor pamětní desky na zámku v Lysé n. Labem při příležitosti obnovení loveckého Řádu sv. Huberta.

Jiří Zemánek v katalogu výstavy Jiří Lacina: Výběr z díla 1962-1989. Rychnov nad Kněžnou, Orlická galerie, 1990. Pardubice. Východočeská galerie, 1990