Karel Tondl

* 2. 7. 1893, Krásno nad Bečvou, Valašské Meziříčí (Vsetín), Česká republika (Czech Republic)
3. 2. 1980, Praha, Česká republika (Czech Republic)
pedagogue, illustrator, graphic artist, painter, vydavatel bibliofilií

 

nationality: Czech
sex: male

word:
V letech 1911-17 studoval malířství na AVU v Praze (žák J. Preislera a M. Švabinského), ve 20. letech pak dějiny umění, estetiku a filosofii na FF UK a na pařížské Sorbonně, kde získal doktorát filosofie. Byl členem řady významných zahraničních institucí, umělecky činný byl v Paříži a Švýcarsku.
Od 1925 působil jako profesor na gymnasiu, poté jako profesor na Státní grafické škole v Praze. Tondl je zakladatel klubu výtvarných umělců Aleš.
Těžištěm jeho tvorby byla volná grafika: cykly barevných monotypů a dřevorytů (Den u Seiny, 1950; Vysoké Tatij, 1951) a knižní ilustrace (Máchova Márínka, díla F. Šrámka).
Pěstoval též olejomalbu (podobizny; krajiny ze Švýcarska) a akvarel (Pohled ze Spořílova ke Kačerovu, Z průhoníckého parku) a zabýval se uměním mozaiky a gobelínu, jež studoval ve vatikánských dílnách. Výtvarný referent Naší doby, autor odborných studií (O grafickém díle Maxe Švahínského, Problém původností a moderní české malířství) a autobiografické knihy Ústřižky z cestovního filmu (1955).
Ceny: Schmidtova cena Za vynikající práci 1964 zasloužilý umělec 1969 Řád práce 1968.
prostor-ad.cz, 6.5.2018

notes:
ak. mal., PhDr.,