Eva Roučka

* 31. 3. 1951, Plzeň (Plzeň-město), Česká republika (Czech Republic)
sculptor, ceramicist , painter

 

nationality: Czech
sex: female
web: www.francesculpture.com/evaroucka

word:
Studovala na Střední grafické škole Václava Hollara, VŠUP v Praze a Ecole nationale des arts appliques v Paříži. Dvaadvacet let žije ve Francii a externě výtvarně spolupracuje s výrobci keramiky, porcelánu, skla, šperků a kuchyňských doplňků v řadě evropských zemích, např. s CNP-Vierzon, Fayencerie de Gien, Pillivuit, Cerabati, L´etang Remy a Guy degrenne, Poterie Jars, Berard internacional, Ariel.Bellon.Chapon, Daum. Crystal de Sevre, Českým porcelánem aj. Získala 1. a 3. cenu v soutěži na dekorativní dlaždice a 1. cenu za dětský servis (1979), ocenění časopisu Maison de Marie-Claire za dětský dekor (1982), cenu „Příbor roku 1988“ za návrhy postříbřených příborů pro L´etang Remy, zlatou medaili na sochařském sympoziu v Mexiku (1992), 1. cenu a Cenu publika v Castillon-France ´92, cenu na 3. mezinárodní keramické soutěži ´92 MINO v Japonsku, 1. cenu a Cenu umělců na sochařském sympoziu na Sardinii (1996); zvítězila v soutěži na porcelánovou telefonní budku pro FRANCE TELECOM (1998). Své zkušenosti nabízí také českým firmám. Říká: „Vytváření nových předmětů a jejich vzhled jsou zvláště v dnes si konkurující výrobě velmi důležité. Bohužel se na vzhled nového výrobku často začíná myslet až naposled přesto, že by zájem o jeho estetickou stránku měl být již na začátku každého výrobního procesu.“
zdroj - www.glass.cz
-
Plzeňská rodačka žijící dnes ve francouzské Provence se po maturitě hlásila na VŠUP, kam se s obtížemi (pro tzv. „špatný kádrový profil“) dostala po sedmi letech. Mezitím se vyučila aranžérkou a vystudovala nástavbový kurz v grafické škole Václava Hollara v Praze. Působila jako propagační grafička. Na VŠUP nastoupila v r. 1975 do ateliéru keramiky.
V r. 1979 se rozloučila s dusnou, nesvobodnou atmosférou normalizačního Českoslovena a emigrovala do Paříže, kde byla okamžitě přijata jako asistentka na École nationale suppérieure des arts appliqués et des matiers d‘ art (ENSAAMA). V r. 1984 se odstěhovala do severní Provence, kde žije a pracuje jako svobodná umělkyně.
Eva Roučka nalezla zalíbení v keramice již v dětství. Možnosti tohoto tvárného média, které umožňuje expresivní modelační gesto a intuitivní výrazové ztvárnění povrchu do jisté míry určily její senzitivní výtvarný projev, volně přecházející z keramiky ke kresbě, malbě a architektonickým a designérským realizacím (mimo jiné pracuje dlouhá léta pro největší francouzskou sklárnu DAUM a CRISTAL DE SEVRES). V r. 1989 začíná pracovat s pásovou pilou. Tento nástroj jí otevřel možnost novým způsobem pracovat s výrazně traktovanou formou a autentickou surovou fakturou povrchu. Vytvořila si nezaměnitelný osobitý styl, který lze charakterizovat jako dynamické kaligrafie realizované ve hmotě a prostoru. Za první dřevěné sousoší vytvořené touto technikou získala zlatou medaili na mezinárodním sympoziu v Mexiku. Její práce jsou v řadě evropských zemí (Francie, Finsko, Itálie, Německo, Rakousko, Sardinie), rovněž v Kanadě USA, Argentině, Japonsku a samozřejmě i v Čechách. V r. 1993 jí práce na sympoziu v Argentině otevřela svět kamenosochařství.
artotekaplzen.cz, 23.6.2018

notes:
NK ne - 2010/12