Václav Smetáček

* 30. 6. 1906, Brno (Brno-město),
18. 2. 1986, Praha, Česká republika (Czech Republic)
conductor, composer, pedagogue

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Po studiích na konzervatoři a na gymnáziu (obě školy řádně ukončil maturitou) působil v letech 1930–1933 jako hobojista České filhamonie, od roku 1928 do roku 1956 působil jako zakladatel a umělecký vedoucí českého Pražského dechového kvinteta. V roce 1928 začal studovat na Karlově univerzitě hudební vědu a estetiku, kde promoval v roce 1933. Zároveň s tím studoval hudební komponování a dirigování na pražské konzervatoři.
V letech 1934 až 1939 působil jako zástupce sbormistra v pěveckém souboru Pražský hlahol, zároveň s tím začínal dirigovat v nově založeném Orchestru FOK, pracoval také v Československém rozhlasu. V roce 1942 převzal post šéfdirigenta Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, kde pak působil prakticky až do své smrti. Po 2. světové válce začal také učit jak na konzervatoři, tak na AMU, kde byl i šéfem školního orchestru. Jako dirigent začal hostovat u České filharmonie a u jiných renomovaných zahraničních symfonických orchestrů. Byl znám jako velký propagátor díla Bedřicha Smetany, cyklus symfonických básní Má vlast naučil celou řadu zahraničních orchestrů.
Jednalo se o neuvěřitelně pracovitého, vitálního a energického muzikanta, který během svého života dokázal paralelně vykonávat velké množství uměleckých činností. V roce 1976 byl jmenován národním umělcem.
Jeho synové Pavel a Ivan Smetáčkovi jsou významní čeští jazzoví muzikanti.
cs.wikipedia.org, 2013/04/24

notes:
PhDr.