František Dlouhý

* 20. 3. 1911, Stařeč (Třebíč), Česká republika (Czech Republic)
22. 3. 2000, Uherské Hradiště (Uherské Hradiště), Česká republika (Czech Republic)
graphic artist, painter

 

nationality: Czech
sex: male

word:
V r. 1969 po zážitku s upálením Evžena Plocka vrátil ve jménu Jana Palacha a Evžena Plocka legitimaci KSČ, na základě perzekucí ze strany KSČ se už nepokusil ani obnovit členství v ČFVU. Odešel do ústraní a již se nezapojil mezi českou výtvarnou veřejnost.
Většinu života prožil na Vysočině v Třebíči a od r. 1946 v Jihlavě.. V roce 1978 přesídlil do Starého Města, okres Uherské Hradiště.
Vzdělání:
Reálné gymnázium v Třebíči
Výtvarně se vzdělával u svého strýce Vinci Dlouhého, žáka prof. Ženíška.
Výtvarné zkušenosti získával jako propagační výtvarník,
výtvarník scény a později odborný pracovník galerie
Samostatné výstavy:
1970 - Chotěboř
1973 - Barcelona
1983 - Dům kosmetiky Jihlava
1986 - zámek Lednice na Moravě
Kolektivní výstavy: Do roku 1968 se účastnil na výstavách výtvarníků z Vysočiny
zdroj - www.prolinani.cz
------------------------------------------------------
Františka Dlouhého k umění přivedl jeho strýc Vinci Dlouhý, známý třebíčský malíř a fotograf, který studoval u prof. Františka Ženíška. Dlouhý vystudoval reálné gymnázium a poté pracoval jako úředník, většinu tvůrčího života strávil v Jihlavě. Láska k umění jej navzdory okolnostem provázela celým životem.

Pod vlivem Vinci Dlouhého se věnoval zpočátku zejména fotografii. Vystavoval například na výstavě „Obrazová fotografie“ v roce 1931. Díla z tohoto období se však nedochovala a dalších fotografických výstav se již nezúčastnil.

Potřeba seberealizace jej dovedla na místo propagačního výtvarníka v Domě osvěty v 50. letech. Koncem 50. let, po sňatku s Vlastou Rychlovskou, se intenzita jeho tvorby markantně zvýšila. V roce 1961 začal působit v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. V 60. letech se jeho tvorba přesunula ke geometrické abstrakci, kterou po několika dílech opustil a začal hledat vlastní cestu v podobě výtvarných experimentů. Koncem let šedesátých narůstala i kvantita jeho tvorby avšak ani v letech následujících neopustil ani tvorbu krajinářskou.

V roce 1978 se přestěhoval do Starého města, kde se postupně vrátil k realistické krajinomalbě a zátiším. Jedním z posledních tvůrčích podnětů bylo stěhování ateliéru, kdy při procházení svých starých prací našel chuť a inspiraci k dokončení některých grafik z let šedesátých.

František Dlouhý zemřel 22. 3. 2000 ve Starém městě u Uherského Hradiště. Krátce poté byla uspořádána výstava jeho prací v Oblastní galerii Vysočiny s názvem Prolínání.

zdroj: jihlava.cz