Ivo Fencl

* 16. 4. 1964, Plzeň (Plzeň-město), Česká republika (Czech Republic)
writer, poet, publicist

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Český spisovatel, člen Obce spisovatelů, České společnosti Sherlocka Holmese a Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Od svých deseti let do vstupu na gymnázium napsal a nakreslil mj. 116 čísel časopisu Rodina, deset dílů "edice Dobrodružství" a šest románů o Mgvě, Tiché smrti pralesa, reálné záhadě kryptozoologie. Pro rockové kapely Infarkt a Závislost psal texty, o hudbě i pro časopis Fireball Viktora Steinbacha. V osmdesátých letech založil a vedl amatérský Fanklub Františka Ringo Čecha. Studoval ČVUT (1982–85) a PF Univerzity Karlovy (nedokončeno). Pracoval mj. jako učitel, geodet a zaměstnanec vlakové pošty[1]. Roku 1993 debutoval a dosud zveřejnil několik set článků, esejů, povídek a rozhovorů, ty hlavně se spisovateli a výtvarníky. 2011 byl s asi čtyřiceti osobami nominován na tzv. Plzeňskou ikonu. Pro Karlovu Univerzitu byl spoluautorem knihy Rozhovory o interview (2009). Pro Masarykovu univerzitu publikace Edgar Allan Poe (2009). Vedle otce Iva Václava Fencla vnímá jako rádce Borise Jachnina, Jiřího Navrátila, Josefa Hrubého, Vladimíra Novotného, Viktora Viktoru a podle svého vyjádření pomyslně i Raye Bradburyho. Napsal pokračování románu Jiřího Navrátila Kamilův život po matčině smrti (Ranní sny). Rozhlas podle jeho děl vytvořil tři seriály a adaptace povídek i části románu. Pro Tvar (asi 150 příspěvků) spolupsal Patvar a Stevensonovu biografii, pro deník Neviditelný pes realizoval přes čtyři sta článků, povídek a rozhovorů. Psal či píše dále pro Literární noviny, Plže (asi 100 příspěvků), Hospodářské, Lidové a Pozitivní noviny, Čítárny, Centrum detektivky, Rozhlednu, Knihovničku Čtyřlístek či Bohouška. Vícekrát publikoval asi ve třiceti novinách a časopisech. Tvůrce pořadů mj. o Daniilu Charmsovi a Kozmovi Prutkovovi.
cs.wikipedia.org, 2013/08/05

notes:
Textař, spisovatel, básník a publicista, autor komiksů, věnuje se i teoretické tvorbě věnované dětské literatuře.
-
Ivo Fencl (*16. 4. 1964, Plzeň) studoval na ČVUT a UK v Praze (1982-1986, nedok.). Učitel, pošťák, geodet. Autor stovek článků, desítek povídek, několika básní, tuctu knih. Šest se dočkalo vydání. Spoluautorem dalších deseti. Člen České společnosti S. Holmese, Sdružení přátel J. Foglara, české Obce spisovatelů.
KNIHY NA SÍTI:
Ivana z Macháčkovy ulice odmítá B. Pitta (2004), Robinson v šumu příboje (2005), Stvoření z jeskyně a jiné povídky (2005). Mj.

SPOLUAUTOR: pro U. Karlovu Rozhovory o interview, pro Masarykovu u. Edgar Allan Poe (obé 2009). S Neffem kniha Královská zábava, kniha Císařská zábava psána o F. R. Čechovi.
rozhovor s autorem na Neviditelném psu
Stroj na vraždy
Ranní sny
Smí zůstat, Kynžvart
Smíš zůstat mrtev
Kalendář plzeňský
Norman Bates kontra Fantomas
Zabiju Putina v Karlových Varech
Američan zemře v Brdech
literarnizapad.cz, 13.5.2017