Kostelecký rodák František Doležal

type of document: podřazený dokument
parent document: Zpravodaj města Kostelec nad Orlicí
imprint date: 2020
number of page: 1
portrait photography: 4 čb
page: 16-16
language: český

notes:
Malíř a grafik František Doležal se narodil 28. července 1910 v Kostelci nad Orlicí do rodiny zámeckého kastelána Rudolfa Doležala a jeho ženy Anny, rozené Brunové. Během dospívání ho ovlivnil zámecký lékař, literát a sběratel výtvarného umění dr. František Albert a překladatel sovětské literatury prof. Josef Píč. V letech 1921-1928 absolvoval reálné gymnázium v Kostelci nad Orlicí. Po maturitě nemohl ze sociálních důvodů pokračovat ve studiích a byl zaměstnán na Zemském finančním ředitelství v Holicích.
Od mládí kreslil a maloval, zprvu karikatury svých spolužáků a učitelů, publikoval kresby v místním tisku, navrhoval plakáty, zabýval se typografií. Na hodiny malířství zajížděl do Častolovic k Antonínu Hudečkovi, o umění se dozvídal více na reálce v kreslířské třídě profesorů Kafky a Lexy. S přáteli malířem Stanislavem Odvárkem a básníkem Františkem Bártou se začítali do nejnovějších čísel časopisu Revue Devětsilu, byli silně ovlivněni tehdejší levicovou avantgardou, poetismem a surrealismem. Po absolvování vojenské služby se usadil v Praze. Spolupracoval s Divadlem mladých Jiřího Kupky a s E. F. Burianem, v jehož divadle měl v roce 1937 svou první výstavu surrealistických kreseb a koláží. Pro Tvorbu a Haló-noviny kreslil protiválečné karikatury. Do Kostelce se vracel k rodičům, s Josefem Michalcem tiskl a rozvážel protifašistické letáky. Roku 1938 se oženil s Naděždou Vítků a v roce 1943 se jim narodil syn Herbert. Spřátelil se s malířem Františkem Tichým, který ho zasvětil do grafických technik. Po válce jezdil do Kostelce častěji, maloval okolí města a podorlickou krajinu. Stal se redaktorem Národního osvobození, byl zaměstnán ve výtvarném oddělení ministerstva kultury, kde se podílel na koncepci a zřizování krajských a oblastních galerií. V roce 1956 se mu v novém manželství s Irenou Kraftovou narodila dcera Jarmila.
Počátkem 60. let se vrátil v tvorbě ke svým surrealistickým počátkům. Zabýval se dílem Karla Hynka Máchy, namaloval na toto téma dva rozsáhlé obrazové cykly. Debutoval sám v roce 1930 jako básník, jeho obrazy jsou vždy plny imaginace a poezie. Pokud mu to politické poměry dovolovaly, podílel se na kulturní a organizační práci. V Praze založil v roce 1964 prestižní Galerii Vincence Kramáře, kterou vedl až do doby normalizace. Poté se celá 70. a 80. léta plně věnoval své vlastní malířské tvorbě. Zemřel po krátké nemoci 19. července 1989 v Praze, nedožil se už připravovaných výstav ke svým nadcházejícím osmdesátinám. Letos od 24. července do 13. září pořádá jubilejní výstavu Orlická galerie v Rychnově nad Kněžnou a dcera Jarmila Štogrová vydala jeho první soubornou monografii, příznačně nazvanou "František Doležal: Poesie a život". Dluh tomuto neprávem pozapomenutému malíři je tím alespoň částečně splacen. K tomu může přispět i tato vzpomínka na malíře, jehož výstavu mohli návštěvníci vidět naposledy ve východních Čechách v rámci Kosteleckého salonu v roce 2011 v Novém zámku.

Kostelecký rodák František Doležal

person born note
Štogrová Doležalová Jarmila 13. 1. 1956  

Kostelecký rodák František Doležal

person born note
Doležal František 28. 7. 1910  

Kostelecký rodák František Doležal

person born note
Kulhánek Jaroslav 6. 10. 1912  

Kostelecký rodák František Doležal

person born note
Albert František 29. 4. 1856  
Bárta František 19. 9. 1913  
Hudeček Antonín 14. 1. 1872  
Kraftová Irena 23. 10. 1930  
Mácha Karel 16. 11. 1810  
Odvárko Stanislav 20. 9. 1913  
Píč Josef 2. 12. 1887  
Štogrová Doležalová Jarmila 13. 1. 1956  
Tichý František 24. 3. 1896  

Kostelecký rodák František Doležal

institution, city
Divadlo E. F. Buriana, Praha
Divadlo mladých Jiřího Kupky, Praha
Galerie Vincence Kramáře, Praha
Národní osvobození, časopis