David LaChapelle: Lost and Found

date of exhibition: 2011/09/14 - 2011/10/30
institution: Pálffyho palác
type of exhibition: autorská

notes:
Kariéra Davida LaChapella viedla od čiernobielej portrétovej fotografie, cez nákladné módne kampane, portréty svetových celebrít, až k umeleckej fotografii. Priame referencie na tvorbu Michelangela či Botticeliho, poznačené charakteristickou patinou módnej fotografie, doviedli kritikov k Davidovým prezývkam „Fellini fotografie“ či „Andy Warhol našej doby“.

„Výstava Lost and Found Davida LaChapella je prvou svojho druhu, ktorú vo východnej Európe môžete vidieť. My v našej banke klientom majetok nielen spravujeme a zvyšujeme jeho hodnotu, ale zároveň im ponúkame aj mnoho možností, ako si svoj majetok užívať. Čoraz atraktívnejšou formou zhodnocovania majetku sa stávajú aj investície do umenia, a to vo všetkých jeho podobách. Spojenie unikátnej príležitosti s nevšednými zážitkami pre nás predstavuje práve expozícia Davida LaChapella. Veríme, že táto výstava bude pre všetkých návštevníkov príjemným zážitkom, ako aj obohatením ich osobného umeleckého sveta,“ povedala Monika Céreová, riaditeľka J&T BANKY.

„Výstava Davida LaChapella je pilotným projektom agentúry Pavleye Art and Culture na území Slovenska. Pracovné portfólio tohto renomovaného fotografa balansujúce medzi umením, estetikou reklamy, komerčnej fotografie, módy a audiovizuálnej tvorby dokonale reprezentuje filozofiu a smerovanie našej agentúry. Naším cieľom je prinášať stredoeurópskemu publiku umelcov svetového mena,“ povedal Jozef Pavleye, riaditeľ Pavleye Art and Culture.

Na margo skvelého fotografa sa výstižne vyjadril aj kurátor bratislavskej výstavy Marián Pauer: „David LaChapelle je na súčasnej fotografickej scéne nezastupiteľný. Jeho snímky majú nezameniteľný rukopis, sú prejavom neopakovateľného videnia, bezhraničnej fantázie a obrazotvornosti autora, ktorý už pri prvom kontakte strháva diváka na dobrodružnú cestu medzi nebom a peklom.“

Partnermi tejto unikátnej výstavy sú spoločnosti Best Hotel Properties v zastúpení hotela Kempinski Bratislava a spoločnosť Generali Slovensko. Spoluorganizátorom výstavy je Galéria mesta Bratislavy.

David LaChapelle
48-ročný David LaChapelle patrí medzi svetovú elitu žijúcich umelcov. V osemdesiatych rokoch bola jeho portrétová tvorba poznačená presvedčením, že je HIV pozitívny, a preto sú všetky fotografie pochádzajúce z tejto dekády čiernobiele. V deň, keď jeho HIV test vyšiel ako negatívny, sa rozhodol vizuálne kompenzovať predošlé obdobie a LaChapellovým podpisom sa odvtedy stali surrealistické kulisy a sýto saturovaná fotografia, ktorej hlavnými aktérmi boli svetové celebrity ochotné pristúpiť na jeho hru. Portrétové fotografie, publikované v magazíne The Interview (založil ho Andy Warhol), postupne LaChapelle rozšíril o nákladné módne a komerčné kampane pre klientov ako Armani Jeans, Maybach, Burger King, Nokia a mnohých ďalších. Paralelne s fotografickou tvorbou sa David zameral na režírovanie videoklipov pre najvychytenejšie hviezdy pop kultúry. Prelom milénií však znamenal opustenie komerčných vôd a návrat k umeniu.