Česká Bříza (Plzeň-sever)

city: Česká Bříza (Plzeň-sever)
address: _

notes:
Česká Bříza leží asi 12 km severně od města Plzně. Poprvé je zmiňována roku 1401, kdy patřila k probožství rokycanskému. Po roce 1623 byla postoupena plaskému klášteru. Málokdo ví, že se naše vesnice kdysi jmenovala Německá Bříza. Dne 22. 5. 1945 obec požádala o změnu názvu na Českou Břízu.
Když pojedete z Plzně směrem do Zruče, hned na začátku vesničky po pravé straně uvidíte místní kulturní dům, hostinec s venkovním posezením a prolézačkami pro děti. KD postupně zvelebujeme (plastová okna, rozvod plynového topení, v hostinci nový rozvod elektřiny a čistička vzduchu). Odtud je krásný výhled na hrad Radyni a Chlum.
Když projíždíte od KD dál, z kopečka narazíte na prodejnu Jednoty Plasy a na druhé straně spatříte pomník padlých z první světové války. Pořád rovně za nosem a jste na rozlehlé návsi, uprostřed návsi stojí zděná šestiboká kaplička sv.Petra a Pavla z roku 1808. „Lípa Svobody“ vysazená roku 1945 kapličku chrání. Náves je klasicky půlkruhová, s některými ještě zachovalými domky s klasickou bránou. Dobře si prohlédněte opravený domek se slunečními hodinami. Nechybí tu ani rybníček s lekníny, které ho v letních měsících zdobí svými květy, vrby a břízky se vytyčují v okolí rybníčka. Naše náves okouzlila v roku 1922 i filmaře, natáčela se zde první filmová „Prodaná nevěsta“.
Pod obcí směrem na Třemošnou můžete spatřit starý mlýn (rod nynějších majitelů tu má kořeny od roku 1845) a v údolí podél řeky Třemošenky chatovou osadu (první chaty se začaly budovat okolo roku 1930) společně s koupalištěm.
Pod obcí směrem na Hromnici zahlédnete bývalý „pivovar“ (dnes soukromý penzion) a požární nádrž podél řeky Třemošenky.
V obci máme vodovod s čističkou odpadních vod, byla provedena plynofikace, kanalizace, nové dopravní značení dle EU, hostinec, prodejna, farma ZD, Dětské hřiště s prolézačkami a pískovištěm. Pěkně upravený místní hřbitov u lesa.
V současné době ve vesnici žije kolem 520 obyvatel, poslední čtyři roky se nám rodí více malých občánků a lidé z měst mají stále zájem o koupi domů či parcel na výstavbu rodinných domů.
Pro srovnání – v roce 1922 (v kronice první zmínka) v obci bydlelo 681 občanů, zhruba 140 domů, 4 krámy, 2 hospody, kovář, obuvník, krejčí, truhlář, pokrývač.34 koní, 154 krav, 72 psů, 95 koček, 1258 slepic, 93 králíků.
Ve vsi Vás přivítá klid, hezky upravené domky se zahrádkami, třešňová alej, která Vás zavede do místního lesa „Kašovna“. Houbaři si zde přijdou na své, natrháte si borůvky, kterých tu je také dost. Přivítáme i kolaře, běžkaře či turisty na procházky pěknou krajinou.
V blízkém okolí můžete navštívit zámecký dvůr „ Býkov“, „Červené jezírko“ v Hromnici, v Druztové zříceninu hradu „Věžka“, v Plasích klášter .
ceska-briza.cz, 2016/05/18