Moravská filharmonie

year of establishment: 1945
city: Olomouc (Olomouc)
address: Horní nám. 23
ZIP: 772 00
phone: 585 206 520
fax: 585 220 124
e-mail: festivaly@mfo.cz
www: www.mfo.cz

word:
Moravská filharmonie byla založena v roce 1945 a patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Sídlí v Olomouci, v historické metropoli Moravy. Toto starobylé univerzitní město je významným střediskem vzdělanosti a kultury celé střední Moravy. Při rozdělení České republiky do regionů se Olomouc stala centrem Olomouckého kraje.
V čele Moravské filharmonie stály významné osobnosti české hudební kultury, za jejím dirigentským pultem se střídali přední světoví dirigenti, např. Sir Yehudi Menuhin, Václav Neumann, Libor Pešek, Vladimír Válek a další. Jejími hosty byli významní sólisté, např. S. Richter, D. Oistrach. G. Kremer, S. Ishikawa, P. Fournier, J. Suk, V. Hudeček, E. Indjic, J. Carreras, A. Baltsa nebo J. Cura.
Během svého působení si Moravská filharmonie vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár, jenž zahrnuje vedle české hudby také skladby klasiků evropské orchestrální tvorby 19. a 20. století. Intenzivně také propaguje soudobou českou i světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí premiéry stovek skladeb soudobých skladatelů. V posledních letech se Moravská filharmonie specializuje na nahrávky současné světové hudby.
Moravská filharmonie s velkým ohlasem vystupovala v převážné většině evropských států a zúčastnila se významných mezinárodních hudebních festivalů v České republice i v zahraničí např. Pražského jara, Smetanovy Litomyšle, Letních hudebních slavností ve francouzské Remeši, Thurn und Taxis Festspiele v německém Regensburgu. Filharmonici se dále představili na významných evropských pódiích - Alte Oper ve Frankfurtu, Saal der Münchner Philharmonie, Vereinsaal Wien, Sale Pleyel Paris, Tonhalle Zurich nebo v Palaois de Musica ve španělské Barceloně a Valencii.
Moravská filharmonie je kulturní institucí, která se podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci. Je organizátorem a pořadatelem mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc, Mezinárodního varhanního festivalu a Mezinárodního festivalu soudobé hudby.