Jan Stěnička
* 3. 10. 1949, Praha, Česká republika (Czech Republic)
Guide, Art Historian, Sound Technician
nationality: Czech
sex: male
notes:
NK ne - 2017/12
Vlastní výtvarná tvorba, studium na AVU. Krátká praxe v rozhlase a televizi. Výzkum v oboru snižování hluku se zaměřením na vibrace. Od roku 1965 sbírání katalogů výstav a publikací o výtvarném umění. Přednášková činnost v oboru moderního výtvarného umění a architektury. Průvodcovství pro vlastní i cizí cestovní kanceláře v Praze, v České republice i v zahraničí.
Odborná literatura:
Stěnička, Jan. Šíření a vyzařování hluku konstrukcemi. SNTL, Praha 1989
Stěnička, Jan. Česko-anglický slovník 1991 pojmů pro průvodce. PIS, Praha 1980
Stěnička, Jan. Kittnarová, Olga. Souvislosti akustiky s hudební výchovou. PedUK, Praha 2006
Stěnička, Jan. Průvodcovství – volitelný maturitní předmět. PedUK, Praha 2001
Stěnička, Jan. Viktor Vasarely a jeho vztah k Československu. Galerie Via Art, Praha 1992
Jan Stěnička
Ing.Jan Stěnička rodem z Podskalí je profesně rozpolcený člověk. Jako průvodce, milovník umění a lokální patriot nejen v Praze, Paříži, ale i v Nových Jirnech, nikdy neopomene připomenout, že je akustik, původně zvukař, z politických důvodů za komunismu „hlukař“ a to mu již zůstalo. Mluví šesti jazyky a ze všech svých titulů se hlásí pouze k tomu základnímu, je elektroinženýr. Je 37 let ženatý, má jednu dceru a těší se ze dvou vnuků.
Při průvodcování chce vždy ukázat nové pohledy a výsledky svých výzkumů i objevů druhých v oboru moderního výtvarného umění. Vždy když provádí v odlehlé části Prahy, nebo v daleké cizině, snaží se o stručný výtah a ukázku nejvýznamnějších historických objektů v místě. Ve svém výkladu spojuje výtvarné umění nejen s umělci – autory, ale i s majiteli děl a mecenáši. Nikdy nezahrnuje posluchače suchými fakty, dává důraz na souvislosti s vývojem současné společnosti. Výklad provádí vždy v místě, ve kterém je vizuálně okolí koncentrované do jeho kompozice. Často než účastníci vycházek a zájezdů se
okolo něho seskupí, pořizuje diapozitivy, aby lidem později mohl „úhel svého pohledu“ reprodukovat. Namalovat ten záběr nestačí, není čas. Je to vlastně jeho image, pořád jakoby spěchal, ale stojí pevně na zemi, hlavu má však v oblacích. Ze všeho nejraději má malířství. Po dobu posledních 20 let provozoval pro svůj „fan klub“ cestovní kancelář PRAJAN+A. Nikdy se netajil, že obdivuje krásu a ženy.. Velice ho mrzí, že jako prakticizujícího katolíka jeho jméno Jana Evangelisty se po ukončení komunismu do kalendáře ještě nevrátilo. V kalendáři 27.12. je pouze Žaneta. Ostatní stížnosti se nechává se skřípěním zubů pro sebe.
Při průvodcování v cizině chtěl naučit lidi tomu hlavnímu a to slovy jeho vzoru Ing.Miroslava Zikmunda: „okouknout tam pěkné věci a po návratu si to udělat doma lépe“. Přestože dlouho pobýval v cizině, jeho krédem je nápis na domě, kde se narodil: „Chval cizinu, ale zůstávej“.
Jan Stěnička, 2011