Galerie České pojišťovny

year of establishment: 2000
year of termination: 2012
city: Praha
address: Spálená 14
ZIP: 110 00
www: www.galeriecpoj.cz

notes:
Galerii můžete najít v secesní budově České pojišťovny, která byla postavena podle plánu architekta Osvalda Polívky (1861-1931), jednoho z nejvýznamnějších českých secesních architektů (podílel mimo jiné na stavbě Obecního domu, Topičova domu na Národní třídě nebo Domu u Nováků ve Vodičkově ulici).
Galerie České pojišťovny se nachází v nově propojeném areálu Vladislavova-Spálená, v přízemí dvorního traktu Spálené 14. Vchod je pasáží Y z ulice Spálené, Purkyňovy a Vladislavovy.
Galerie je obdélníkového půdorysu o 110 m2, ke kterému kromě zázemí náleží menší místnost vhodná pro doprovodné projekce nebo instalace komorního charakteru.
Galerie také poskytuje doplňkový prodej výtvarných publikací a katalogů k výstavám.
-
Dne 29. června 2000 byla slavnostně otevřena galerie České pojišťovny v Purkyňově ulici. K otevření vlastní galerie vedl fakt, že ČP vlastní jednu zřejmě z největších mimogalerijních sbírek v zemi. Česká pojišťovna na první výstavě „Obrazy v obrazech“ poprvé představila veřejnosti významná díla, zejména nově restaurovaná (V.Brožík, L. Marold, A. Mucha, J. Schikaneder, E. Fila, V.Špála a další). Na jednotlivých výstavách byli prezentováni významní umělci (malíři, fotografové, grafici atd.). Galerie si brzy našla své oblíbené návštěvníky. Za necelé dva roky zde proběhlo 15 výstav. V letech 2002–2003 byla galerie uzavřena z důvodu rekonstrukce celého areálu Vladislavova-Spálená.