Barbora Vita Blahutová

* 1. 5. 1941, Veselí nad Lužnicí (Tábor), Česká republika (Czech Republic)
sculptor

 

nationality: Czech
sex: female

Barbora Vita Blahutová
Pop - op
1969

karton
80 x 140cm
Barbora Vita Blahutová
Po - op II.
1970
kombinovaná technika
karton
80 x 72cm
Barbora Vita Blahutová
Ženská traumata
1968
kombinovaná technika
překližka
87 x 65cm
Barbora Vita Blahutová
Ženská traumata II.
1968

překližka
43 x 68
Barbora Vita Blahutová
Víly v tůňce
2017

hořický pískovec

word:
Narozena 1941 ve Veselí nad Lužnicí. 1963-69 studuje sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze ve škole Karla Hladíka. 1966 získává povolení ke studijnímu pobytu na Accademia di Belle Arti di Brera v Miláně ve škole prof. Marino Marini, jehož asistentem byl Alik Cavaliere.
1968 se vrací do Prahy ukončit AVU diplomovou prací u prof. Jiřího Bradáčka, který převzal Hladíkovu školu. Z Itálie si přináší pochopení současného umění. Tvoří plastiky a reliefy čistých forem,ve kterých se tušený,tehdy ještě nedefinovaný koncept“ spojuje s vizí popartu, opartu a arte povera. Po ukončení AVU se jako členka ČFVU zúčastňuje výstav, akcí a soutěží až do r. 1974, kdy emigruje do Německa.
1975 získává roční stipendium ke studiu na „Istituto Centrale del Restauro“ v Římě. Po jeho dokončení pracuje jako restaurátorka v římském Národním Muzeu.
1978 se vrací do Německa. Dvojí mateřství a emigrace mění její pohled na společnost a funkci umění v ní. Stává se velmi kritickou ke konzumizmu a začíná se velmi obávat o osud naší planety. Pro nedostatek času a místa omezuje své práce na koláže na papíře nebo malé plastiky z různých materiálů -papíry, kameny, dřevo, listy, látky.
1984 se opět vrací do Itálie, žije v Merate (Lombardie). Začíná vědomě pracovat s použitým materiálem, mění jeho osud, dává mu nárok na získání nové hodnoty a další život. Nenápadně tím chce naznačit, jak by se mělo se světem zacházet: citlivě, rozvážně, opatrně a současně odvážně (žensky). Pomalu zvětšuje formáty prací. Vystavuje v Itálii, Švýcarsku, Anglii.
1994-97 se s Františkem Svátkem zúčastňuje a následně vyhrává mezinárodní soutěž pro vytvoření 4 replik nadživotních figur pro historickou budovu Credit Suisse v Zurichu. Postupně se vrací do České republiky, ale stále se ještě zúčastňuje akcí a výstav v cizině.
…se vzácnou citlivostí tato česká sochařka, které bylo koncem šedesátých let dopřáno studovat na Breře u maestra Marina Marini, zpracovává neobvyklý materiál jako staré obaly, suché listy, rozbité sklo, rozježděný papír, jedním slovem odpad. Umístí jej na bílou vybroušenou desku nebo čtvrtku, dá mu novou čistotu, nový smysl a úkol. Rovná ho podle přísných zásad kompozice a přece s jemným humorem.Vše se mění jako zázrakem a získává neuvěřitelnou hodnotu…
Nicoletta Pallini Clemente