Dagmar Havlíčková Knobová

* 21. 4. 1961, Šternberk (Olomouc), Česká republika (Czech Republic)
textile artist, draghtsman, poet, vizuální umělkyně

 

nationality: Czech
sex: female
web: dagmar-havlickova.estranky.cz

word:
Její výtvarný projev se nesoustřeďuje pouze na práci s textilním materiálem, je také autorkou rozsáhlého souboru volné kresby, většinou monochromně zpracované tuží, s důrazem na prolínání dvou struktur nebo na zachycení pocitového prožitku spojeného s křesťanstvím.
Tato zkušenost volné tvorby se výrazně promítá do práce s textilním materiálem. Stírá hranice mezi pojetím užitého a volného výtvarného objektu. Textilní podklad zpracovává kresebně, místy na pomezí malby, kdy modeluje jemné rozdíly světla a stínu.
Přenos estetických rozměrů do běžného života, povýšení jeho kvality zkrásněním je ztvárněno v kolekcích halen, šatů, šátků, prostíracích solitérů a souprav nebo paravánů. Mihotavé záznamy pocitových prožitků se střídají s ornamentalizujícími rostlinnými strukturami a bohaté obrazce stvolů a sítin přecházejí do spletitého byzantinského ornamentu.
Přiznat se k základní životní potřebě krásy může být očistné. Není to náhražka nebo nadstavba reálného života. Důkladné zkoumání skutečnosti až k rentgenovému záznamu odkrývá protimluv zdánlivosti vnějších tvarů a jejich niterného uspořádání.
Alena. dagmar-havlickova.estranky.cz, 8.3.2019