Zdeněk Hrdlička
* 12. 7. 1919, Praha, Česká republika (Czech Republic)
† 22. 3. 1999, Praha, Česká republika (Czech Republic)
translator, Sinologist
nationality: Czech
sex: male
NK AUT: jk01042759
VIAF: 9847942
notes:
PhDr., sinolog, práce a překlady z oboru kulturních dějin Číny a Japonska
(zdroj NK)
Zdeněk Hrdlička
Zdeněk Hrdlička se narodil 12. července 1919 v Praze. Za války společně s Věnou Hrdličkovou (tehdy Stunovou; jeho budoucí manželkou) navštěvoval kurzy čínštiny v Orientálním ústavu v Praze u Jaroslava Průška. Poté, co byly po válce znovu otevřeny školy, nastoupil na Karlovu univerzitu (1945). Na univerzitě studoval sinologii u profesora Jaroslava Průška a religionistiku u profesora Otakara Pertolda. Společně s Miloslavem Krásou a Luborem Hájkem v roce 1945 založil populárně-vědecký orientalistický časopis Nový orient. Stejně jako jeho budoucí žena získal stipendium a na Průškovo doporučení strávil dva roky studia (1946–48) na americké univerzitě Graduate School Harvardské univerzity. Na Harvardu navštěvoval přednášky Johna Kinga Fairbanka, Serge Elisséeffa, Edwina O. Reischauera, Jamese Cleavese a dalších. V roce 1949 na Karlově univerzitě obhájil disertační práci o taoismu Vznik myšlenky nesmrtelnosti a získal doktorát filozofie (PhDr.).
V následujících letech působil jako diplomat. V roce 1949 organizoval a provázel po Československu čínskou delegaci vedenou Guo Moruem. Kromě Guo Morua se při návštěvě mírové delegace u nás seznámil s dalšími čínskými intelektuály a umělci jako byl malíř Xu Beihong, spisovatel Mao Dun, spisovatelka Ding Ling. Od roku 1950 pracoval v Orientálním oddělení na Ministerstvu informací a kultury a téhož roku se účastnil první československé kulturní delegace v ČLR. V letech 1951–54 působil jako kulturní atašé v Pekingu. V ČLR se seznámil s dalšími významnými osobnostmi: spisovatelem Lao She, malířem Qi Baishi a slavistou Ge Baoquan. Při pobytu v Číně se mu podařilo sjednat knižní dar ze strany ČLR v podobě knih pro Lu Sünovu knihovnu při Orientálním ústavu v Praze. Po návratu přednášel na Karlově univerzitě. V roce 1957 byl vyslán do Japonska, kde v letech 1957–61 působil jako chargé d'affaires a v letech 1964–69 jako mimořádný a zplnomocněný velvyslanec. Spolu s manželkou se živě zajímali o místní kulturu. V roce 1968 byl odvolán z funkce, jelikož projevil nesouhlas s okupací Československa vyvěšením praporu na půl žerdi na budově zastupitelského úřadu v Tokiu. V letech 1970–76 pracoval v Orientálním ústavu ČSAV. Poté se společně se ženou uchýlili na venkov a nadále prohlubovali znalosti z oblasti čínské a japonské kultury. V centru jejich zájmu stála japonská užitná keramika, čajový obřad, tradiční stolování a kuchyně, čajové zahrady, ikebany, bonsaje...
V 70. a 80. letech nemohl Hrdlička publikovat a většina prací, které vytvořil nebo na kterých spolupracoval se svou ženou (odborné články, statě, knihy, překlady z čínštiny a japonštiny), musela vyjít pod jménem Věny Hrdličkové. Práce vycházely u nás i v zahraničí.
1981 stál při zrodu prvního Bonsai klubu, který vydával svůj čtvrtletník Bonsai zpravodaj (vycházel do roku 1990). Po deseti letech, kdy tento klub zanikl, spoluzaložil Pražskou bonsajistickou společnost vydávající časopis Bonsai. Za projekt japonské zahrady na Floře v Olomouci (1983) získal spolu s manželkou zlatou medaili za zahradní architekturu. Své zkušenosti s pěstováním bonsají a zakrslých dřevin zúročili při psaní knih Umění japonských zahrad a Umění čínských zahrad.
Po roce 1989 začali se ženou opět cestovat do zahraničí – navštívili Spojené státy, Japonsko a Čínu. Situace po roce 1989 umožnila obnovu Česko-čínské a Česko-japonské (dříve Československo-japonské) společnosti (založeny v roce 1990). Působil v předsednictvu obou těchto obnovených společností.
V 80. a 90. letech byl hostujícím profesorem na zahraničních univerzitách a v akademických institucích (Harvard University, Hawaii University, Botanická zahrada v Honolulu, New York University, Akademie věd v Nanjingu, Chenanská univerzita v Kchajfengu aj.). V roce 1997 mu byl udělen diplom Masarykovy akademie za uměleckou tvůrčí činnost. (Kdo byl kdo)
cs.wikipedia.org, 27.4.2018