Dobrovolný svazek obcí (DSP) Česká inspirace

year of establishment: 1995
city: Litomyšl (Svitavy)
address: Bratří Šťastných 1000
ZIP: 570 01

notes:
-
Pod poetickým názvem Česká inspirace se skrývá osm historických měst: Hradec Králové, Cheb, Jindřichův Hradec, Kutná Hora, Litomyšl, Polička, Telč a Třeboň. Tato města si vytkla za cíl ukázat návštěvníkům nesmírné architektonické a umělecké dědictví a bohatý kulturní život jednotlivých měst. Po dvaceti letech činnosti je Česká inspirace pojmem v oblasti kultury spojeným s cestovním ruchem. Nechte se inspirovat i vy a přijměte pozvání k návštěvě a prožijete nezapomenutelné chvíle při hudebních a divadelních festivalech, tanečních přehlídkách a zajímavých výstavách.
Jak to všechno začalo?
Česká inspirace byla založena jako dobrovolný svazek šesti obcí (Český Krumlov, Hradec Králové, Kutná Hora, Litomyšl, Polička a Telč) 5. července 1995.
Jako svůj hlavní cíl si sdružení vytyčilo aktivně přispívat k rozvoji cestovního ruchu se zaměřením na kulturní nabídku sdružených měst.
Sídlem sdružení se stalo město Český Krumlov. V témže roce proběhla registrace ochranné známky Česká inspirace – Czech Inspiration a byly vydány první propagační materiály
O rok později se sídlo sdružení přesunulo do Hradce Králové.
Od roku 1998 sdružení aktivně spolupracuje s CK Čedok a. s. V roce 1998 byly také vytvořeny webové stránky sdružení.
V roce 1999 se Česká inspirace rozrostla o dalšího člena – město Třeboň. Další změny ve složení České inspirace nastaly v roce 2001, kdy se k „sedmi z nejkrásnějších českých měst“ přidal Jindřichův Hradec. O čtyři roky později vystoupil ze sdružení Český Krumlov a jeho místo v zápětí obsadilo město Cheb. Od té doby se již složení sdružení nezměnilo.
V roce 2010 bylo rozhodnuto o rozsáhlé revitalizaci sdružení, včetně vytvoření nového vizuálu, nových webových stránek a zpracování marketingové koncepce rozvoje dalších aktivit České inspirace.
Česká inspirace vydává vlastní propagační materiály ve třech jazykových mutacích (ČJ, AJ, NJ), pravidelně se účastní tuzemských i zahraničních veletrhů cestovního ruchu a systematickou propagací přispívá k rozvoji domácího i zahraničního cestovního ruchu v regionech České republiky.
Mottem nového webu České inspirace je „Města plná života“, což přesně vystihuje podtitul aktivit tohoto sdružení. Česká inspirace se snaží inspirovat nejen k návštěvě osmi členských měst, jejich „kamenných památek“, ale poukazuje na fakt, že každé z těchto měst, Chebem počínaje a Poličkou konče, nabízí širokou paletu kulturních programů. Tyto kulturní akce často dotváří nezaměnitelný genius loci daného místa.
V České inspiraci chceme turistům dokázat, že objevovat města může být zábava pro každého, od dětí školou povinných přes gurmány až po vodáky. V našich městech má nuda odzvoněno! Města České inspirace jsou živá města, která otevírají své brány všem. Pro rodiny s dětmi máme tipy na skvělé výlety a speciální programy, při nichž se zabaví malí i velcí. Razíme také heslo, že si návštěvu města lze vychutnat všemi smysly, proto milovníkům dobrého jídla a pití představíme jedinečné speciality našich měst a zarytým sportovcům chceme pomoci naplánovat exkurzi města tak, aby jednoduše nevypadli z tempa.
ceskainspirace.cz, 23.3.2019