XXL pohledů na současné slovenské výtvarné umění

date of exhibition: 2016/06/26 - 2016/10/23
institution: Galerie Středočeského kraje (GASK)
type of exhibition: kolektivní

notes:
Galerie 4, 5, 6

„XXL pohledů na současné slovenské výtvarné umění“ je dlouhodobý výstavní projekt představující přední slovenské výtvarné umělce všech generací. Výtvarníky uvádějí v rámci přímého dialogu uznávaní slovenští, čeští, ale i zahraniční teoretici, kritici a historici umění, kteří se věnují jejich tvorbě. Jde o nejvýznamnější programovou přehlídku slovenského výtvarného umění v České republice. Výstavní cyklus, který začal roku 2011 v prostorech Slovenského institutu v Praze, se od roku 2014 realizuje v GASK.

U příležitosti slovenského předsednictví Rady Evropské unie v druhé polovině roku 2016 se bude konat velké výstavní shrnutí tohoto programu, představující všechny již uvedené umělce a teoretiky umění, jakož i další, nové partnerské „dvojice“. Prezentace zachytí pluralitní panorama současné slovenské výtvarné scény a její interpretace napříč generacemi a uměleckými programy zúčastněných autorů. Akce se realizuje ve spolupráci mezi GASK, Středočeským krajem, Ústavem dějin umění slovenské akademie věd a Bratislavským samosprávným krajem. Výstava bude doprovázena reprezentativní knižní publikací vydanou uměleckým nakladatelstvím Kant.

Záštitu nad výstavou převzal hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a předseda Bratislavského samosprávného kraje Pavol Frešo.
(www.gask.cz)