Antonín František Stehlík

* 11. 3. 1921, Hluboké Mašůvky (Znojmo), Česká republika (Czech Republic)
28. 8. 1989, Znojmo (Znojmo), Česká republika (Czech Republic)
publicist, art critic, painter

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Proslavil kresebnými cykly Bezručovy moravské výplazy, Krajem Malého Bobše, Krajem Otokara Březiny, Místa mladosti Vítězslava Nezvala, Bella Italia, Cestami Ubekistanu, Dělnické hnutí v Hlubokých Mašůvkách. Inspirací k olejomalbě mu byla především krajina jižní Moravy, pohledy na Znojmo, ale zvláště okolí rodných Hlubokých Mašůvek. Jeho dílo bylo oceněno medailí Otokara Březiny, Maxe Švabinského, uměleckého spolku G.A.D.A. ve Florencii a řadou čestných uznání. V r. 1981 byl jmenován čestným občanem Hlubokých Mašůvek.
zdroj - www.hlubokemasuvky.cz
-
Pocházel z redaktorské rodiny a proto začínal jako spolupracovník s novinami, nejen jako recenzent a pisatel různých článků a glos, ale současně jako ilustrátor vlastními kresbami. V letech 1952-1957 studoval u prof. O. Nejedlého v Praze. Je nositelem několika vyznamenání doma (medaile O. Březiny, M. Švabinského) i v zahraničí. Čestný občan Hlubokých Mašůvek (1981).
Dílo:
Těžištěm jeho tvorby je krajinomalba.
Vytvořil cykly kreseb: Bezručovy moravské výplazy, Krajem Vítězslava Nezvala, Krajem malého Bobše, Rodným krajem Otakara Březiny.
Ilustrace: Sojková, K. : Vesnická učitelka.
Výstavy: První výstava v r. 1952 (Hluboké Mašůvky), 70 samostatných výstav a asi 100 kolektivních výstav. Svými pracemi je zastoupen v mnoha našich i zahraničních sbírkách.
Literatura:
ZA. A. F. Stehlík, malíř domova. Znojemsko. Roč. 6, č. 10 (05.03.1996), s. 5.
knihovnazn.cz, 7.5.2019

notes:
propagátor díla Petra Bezručova