Tomáš Skalík

* 6. 10. 1978, Opava (Opava), Česká republika (Czech Republic)
sculptor, restaureteur, conceptual artist

 

nationality: Czech
sex: male
web: www.skalik.net

word:
Narodil se v roce 1978 v Opavě. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou a Uměleckoprůmyslovou školu v Opavě – obor Navrhování hraček a dekorativních předmětů, Institut restaurování a konzervačních technik v Litomyšli a Fakultu umění – ateliér Sochařství I v Brně pod vedením prof. Jana Ambrůze.
Tomáš Skalík je spoluzakladatelem Občanského sdružení Za Opavu, které se věnuje architektuře, ochraně památek, životnímu prostředí a uděluje každoročně Opavskou cenu J.M. Olbricha za novostavbu a rekonstrukci. Dále je členem výboru sdružení Bludný kámen a sdružení Radkov. Byl kurátorem výstav v Atriu Domu umění v Opavě, spolukurátorem Galerie Albertovec a Galerie Cella v Opavě. O výtvarném umění, kultuře a společnosti píše do nejrůznějších periodik s regionálním i celorepublikovým dosahem a vydal pubikaci Opavské sochy – tiché dominanty veřejného prostoru.
Od roku 1999 pracuje jako osoba samostatně výdělečně činná v oboru restaurování kulturních památek a sochařských uměleckých děl a současně se věnuje vlastní volné umělecké tvorbě. Od roku 2012 je zaměstnán jako odborný asistent – restaurátor Ústavu historických věd Slezské univerzity v Opavě.
Z významnějších restaurátorských prací Tomáše Skalíka jmenujme alespoň Kašnu se sochou Neptuna ve Frenštátu pod Radhoštěm, Pegasové na římse Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě, Pomník Pestalozziho ve Vítkově, Korunní římsa severní fasády konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě, Kamenné prvky severní fasády kostela Narození Panny Marie v Orlové, socha Jitra v Opavě a mnohé další. Tomáš Skalík je autorem řady sochařských realizací v architektuře a v městském prostoru, např. Čestné brány v parku v Příboře, Sochy pro obyvatele Kyjovic, Pomníku Františka Zíky ve Štítině, Pamětní desky Antonína Mikoláška v Litomyšli. Samostatně vystavoval vlastní volnou tvorbu v galerii Přihrádek No5 v Pardubicích (Instalovaná vymezení), v Oblastní galerii v Liberci (Světelné překvapení), v Galerii Školská 28 v Praze (Double duel, s Janem Steklíkem), ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze, v Galerii Fiducia v Ostravě (Transformery). Účastnil se řady skupinových výstav v Ostravě, Opavě, Praze, Brně atd.
Martin Klimeš, www.artconsultancy.eu

notes: