Milan Langer

* 10. 2. 1944, Ústí nad Orlicí (Ústí nad Orlicí), Česká republika (Czech Republic)
20. 11. 2017, Hradec Králové (Hradec Králové), Česká republika (Czech Republic)
painter, conceptual artist, translator, performer, poet, lyricist

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Umělecky byl Milan Langer nejblíže pop artu, jemuž vtiskl vlastní autentický rukopis. První autorskou výstavu měl v roce 1986 ve slavném pražském Junior klubu Na Chmelnici. V rámci společných výstav jeho díla viděli nejen v Česku, ale i v zahraničí. Kus světa objela v rámci putovní expozice Minisalon v 90. letech (USA, Belgie, Francie, Indonésie).
Podstatnou část života se Milan Langer živil jako aranžér výloh v hradeckém obchodním domě Don a byl tak nejen blízko popartovým východiskům v reklamě, ale měl možnost tvořit takříkajíc „in situ“. „Milanovy výlohy v Donu byl jeden z mála světlejch bodů v temně bolševickým Hradci,“ uvedl na facebooku Karel Cypro, bývalý baskytarista legendární hardcorové skupiny Meat House Chicago I.R.A.
Pro tu byl Milan Langer, byť o generaci starší, v 90. letech stejně podstatný, jako Andy Warhol pro začínající Velvet Underground. A možná více: kromě toho, že byl autorem výtvarné koncepce jejich prezentace včetně obalů desek jim psal také nezaměnitelné a dodnes velmi originálně působící písňové texty.
Langer se ovšem pohyboval mezi hudebníky už dříve, výtvarně spolupracoval i s další hradeckou legendou Piráti. „Mezi svou generací byl excentrickým úkazem tím, jak žil, mluvil, nerespektoval pravidla a tvořil,“ napsal o něm na facebook člen Pirátů Slávek Hamaďák.
V neposlední řadě byl Milan Langer také frontmanem vlastního hudebního projektu MAO, který byl vysloveně kultovním, v podstatě performančním počinem. „Asi tomu dnes už neporozumíte, vy současníci z jiných časů – ale tohle mě tenkrát tvarovalo. Ten chraplák, ten se mi tenkrát zarýval pod kůži!!!,“ zavzpomínal na své setkání s MAO básník Jaromír Typlt.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/zemrel-milan-langer-04j-/kultura.aspx?c=A171122_144708_ln_kultura_bez

notes:
autodidakt