Karel Cudlín

* 28. 6. 1960, Praha, Česká republika (Czech Republic)
photographer

 

nationality: Czech
sex: male
web: www.cudlin.com

word:
Narodil se v rodině lékaře a úřednice. Už od dětství žil na Žižkově. Do základní školy chodil Na Pražačku, kde navštěvoval také gymnázium. Tady začal také poprvé fotografovat. Zatímco ostatní kamarádi ve třídě psali, skládali básničky nebo malovali, Karel fotografoval. S tím, jak na to, mu pomáhal jeho strýc, amatérský fotograf.
Po maturitě nastoupil na střední školu sociálně-právní, kterou studoval v letech 1979–1981. Už na studiích se systematicky věnoval fotografii s romskou tematikou. Po ukončení školy našel první zaměstnání u Pohřební služby, poté v družstvu Fotografia, kde pracoval od roku 1981 do roku 1983 jako fotoreportér. Teprve na třetí pokus se mu podařilo dostat na FAMU, kde v roce 1987 absolvoval katedru umělecké fotografie.
Je považován za jednoho z nejlepších českých dokumentaristů. Vytváří převážně černobílé fotografie. Zabýval se fotograficky odchodem sovětských vojsk z naší vlasti, otázkou utečenců či vězňů. V hledáčku jeho zájmu je především reportážní fotografie se sociální tématikou, nejčastějším objektem je člověk. Pracuje nejraději v cyklech, spolupracuje s řadou prestižních časopisů, novin a nakladatelství.
První samostatnou výstavu měl v roce 1988, kdy začal pracovat také jako fotoreportér v týdeníku Mladý svět.
Vystavuje v zahraničí, od roku 1990 se účastnil více než 60 skupinových výstav v USA, České republice a dalších evropských zemích. Získal sedmnáct ocenění na Czech Press Foto. V roce 1994 vydalo nakladatelství Torst jeho monografii, v roce 1998 vyšla kniha Izrael 50. Druhá monografie mu vyšla v roce 2001, o tři roky později pak také publikace o Národním divadle. Mezi roky 1996 a 2003 patřil do skupiny fotografů prezidenta Václava Havla.
Karel Cudlín nefotografuje jen v České republice, ale navštěvuje také různé kouty světa, jeho fotografie vznikají v New Yorku, na Slovensku, Ukrajině, v Polsku, Rusku, Rumunsku, Moldavsku, na Kavkaze, v Izraeli. Fotografování židovské nebo romské komunity se věnuje jak u nás, tak v jiných zemí. S manželkou Evou napsal a nafotil knihu Osmdesát sedm magických míst Svaté země, která vyšla v roce 2012 u nakladatelství Academia.
Díla Karla Cudlína se nacházejí v řadě soukromých i veřejných sbírek v Evropě, USA a Izraeli.
praha3.cz, 12.6.2017