Bohumír Dvorský

* 21. 10. 1902, Paskov (Frýdek-Místek), Česká republika (Czech Republic)
11. 1. 1976, Svatý Kopeček, Olomouc (Olomouc), Česká republika (Czech Republic)
graphic artist, painter

 

nationality: Czech
sex: male

word:
21. října 1902 se v Paskově na Moravě narodil významný malíř, představitel českého impresionismu Bohumír Dvorský. Původně se vyučil knihařem a několik let také v tomto oboru pracoval. V té době navštěvoval soukromou večerní školu kreslení O. Molitora v Ostravě a po složení přijímací zkoušky na Akademii výtvarných umění v Praze v roce 1924 byl přijat na její krajinářskou školu u prof. O. Nejedlého a V. Beneše, kterou absolvoval v roce 1930.
Od pobytu ve Francii a pozdějším přestěhování na Sv. Kopeček (po záboru pohraničí v roce 1939), přechází postupně ve své tvorbě až ke svému typickému redukčnímu koloritu letních a jarních krajin plných vegetace, práce a života. Cesta k vlastnímu výrazu je provázena studijními obrazy, vyrovnávajícími se nakonec i s pozdním impresionismem až intimismem, při opětovných zájezdech do Francie. Jeho styl vyzrává v osobitou schematizaci dynamicky pojatého protikladu krajiny a oblohy i dalších protikladů v jakési až ornamentální znakovosti, která je stále naplněna pohybem. Životnost, kterou vyzařují jeho plátna i křídové kresby, spočívá ve vířivém pohybu, jehož nositelem je světlo. Vždy znovu studuje panoramatické hloubkové záběry a výsledná stylizace neztrácí reálný základ studia krajinného prostoru i redukovaného místního koloritu v kresbách, litografiích i olejových obrazech. Věnoval se i ilustrační tvorbě. Několikrát ilustroval i báseň Sv. Kopeček Jiřího Wolkera. Jeden z nich byl určen (již v roce 1958) pro účastníky Wolkerova Prostějova. V roce 1964 vyzdobil svými obrazy nově zrekonstruovanou obřadní síň v Kostelci na Hané. Bohumír Dvorský zemřel v olomoucké nemocnici v neděli 11. ledna 1976.
www.prostějov.eu
-
Malíř. Původně vyučen knihařem, po soukromých kurzech a večerních školách malby a kresby se dostává na Akademii výtvarných umění v Praze (krajinářská speciálka Otakara Nejedlého). Po studiích se nejprve vrací do moravskoslezského regionu a od roku 1939 až do své smrti žije na Svatém Kopečku u Olomouce. Byl jedním ze zásadních osobností formujících výtvarný život na Ostravsku. Jeho dílo charakterizuje zájem o krajinomalbu pojatou často v paletě zářivých barev. Vedle olejomalby se věnuje pastelu. Hojně cestoval (Čína, Francie, Itálie, Německo, Bulharsko) a byl činný jako funkcionář výtvarných spolků: Moravskoslezské sdružení výtvarných umělců, Výtvarní umělci – Moravská Ostrava, Skupina výtvarných umělců v Brně, Klub výtvarných umělců Aleš, Spolek výtvarných umělců Mánes, Skupina olomouckých výtvarníků, Svaz československých výtvarných umělců a Svaz českých výtvarných umělců.
Jaroslav Michna, Černá země?, GVUO 2018, s. 261